Ledamöter kommunstyrelse

Lyssna

2014 gick Nordmalings kommun in i en ny politisk organisation. Kommunstyrelsen består av 13 ordinarie ledamöter och 13 ersättare. Kommunstyrelsen har även tre utskott: sociala utskottet, allmänna utskottet samt barn- och utbildningsutskottet.

Ledamöter och ersättare 2018-2022

Ordförande

Madelaine Jakobsson, Mullsjö
Tel: 070-290 74 01
E-post: Madelaine.jakobsson@nordmaling.se

MadelaineJakobsson

Vice Ordförande

Grethel Broman, Aspeå
Tel: 070-59315
E-post: grethelbroman@hotmail.com

GrethelBroman

Ordinarie

Centerpartiet

Madelaine Jakobsson, Mullsjö
E-post: Madelaine.jakobsson@nordmaling.se
MadelaineJakobsson
Alexander Landby Johansson, Ava
 E-post: alexander.landby@centerpartiet.se
alexanderlandbyjohansson

Ann-Kristin Strandman, Torrböle
 E-post: astrandman@hotmail.com

 
Ann-kristinstrandman
Kerstin Sjöström, Brattsbacka
E-post: kerstin.sjostrom@centerpartiet.se
KerstinSjöström

Anders Jonsson,
E-post: anders.jonsson@nashnet.nu

 

 

 

Moderata samlingspartiet

Chatarina Gustafsson, Rundvik
E-post: gustafssonsakeri@nordmaling.com
ChatarinaGustavsson

Fria Demokraterna

Monica Jonsson, Gräsmyr
E-post: Monica.jonsson@nordmaling.se

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Grethel Broman, Aspeå
Tel: 070-59315
 E-post: grethelbroman@hotmail.com

  

GrethelBroman
Billy Moström, Mjösjö
E-post: Billy.mostrom@ifmetall.se  
BillyMoström

Anders Olsson, Nordmaling
E-post: anders@nordvallensel.se

Vänsterpartiet

Niklas Vestermark, Nordmaling                    
E-post: niklas_emil_westermark@hotmail.com   
NiklasWestermark

Sverigedemokraterna

Mikael Larsson, Nordmaling 
E-post: mikael.larsson@sd.se   
MikaelLarsson

Kristdemokraterna

Anna-Karin Lundberg, Sunnansjö
E-post: anna-karin.lundberg@kristdemokraterna.se

anna-karinlundberg

 

Ersättare

Centerpartiet

Klas-Göran Sahlén, klasse.sahlen@umu.se

Ulf Johansson, E-post: ulf.johansson@centerpartiet.se
Petronella Johansson, E-post: nellaj1971@gmail.com
Julina Nordberg, E-post: julinanordberg@live.se
Randi Lindström E-post: randi.lindstrom@sv.se

 

Moderata samlingspartiet

Anna-Karin Nilsson E-post: Anna-Karin.Nilsson@moderaterna.se
Jan Persson E-post: jan.persson.mo@gmail.com

 

Arbetarpartiet Socialdemokraterna

Gerd Lindgren E-post: hansogerd@hotmail.com
Carin Ahlfeldt E-post: carin.ahlfeldt@gmail.com
Björn Forsberg E-post: big@nashnet.nu

 

Vänsterpartiet

Anna-Britt Coe E-post: annabrittc@yahoo.se

 

Fria Demokraterna

Tomas Johansson E-post: tomas.johansson@nordmaling.nu

 

Insynsplats

Liberalerna
Bertil Karlsson, Nordmaling
Telefonnummer: 070-680 03 51
E-post: bertil@kamrose.com 

 

Protokoll

Protokoll från kommunstyrelsens sammanträden

Kontaktperson: Maria Syd