Ledamöter kommunstyrelse

Lyssna

2014 gick Nordmalings kommun in i en ny politisk organisation. Kommunstyrelsen består av 13 ordinarie ledamöter och 13 ersättare. Kommunstyrelsen har även tre utskott: sociala utskottet, allmänna utskottet samt barn- och utbildningsutskottet.

Ledamöter och ersättare 2018-2022

Under uppbyggnad

 

Ordförande

Madelaine Jakobsson, Mullsjö
E-post: Madelaine.jakobsson@nordmaling.se   

MadelaineJakobsson 

 

 

Vice Ordförande

Grethel Broman, Aspeå
Telefon: 070-59315
 E-post: grethelbroman@hotmail.com

 

 

GrethelBroman 

 

Ordinarie

Centerpartiet

Madelaine Jakobsson, Mullsjö
E-post: Madelaine.jakobsson@nordmaling.se

MadelaineJakobsson 

 

 
Alexander Landby Johansson, Ava
 E-post: alexander.landby@centerpartiet.se

alexanderlandbyjohansson 

 

 

 

Ann-Kristin Strandman, Torrböle
 E-post: astrandman@hotmail.com

 

Ann-kristinstrandman 

 

 
Kerstin Sjöström, Brattsbacka
Telefon: 070-6436713
E-post: kerstin.sjostrom@centerpartiet.se

KerstinSjöström 

 

 
Staffan Nyblom, Mullsjö                                                                  
E-post: staffan.nyblom@centerpartiet.se

 

StaffanNyblom 

Moderata samlingspartiet

Chatarina Gustafsson, Rundvik                                                
E-post: gustafssonsakeri@nordmaling.com         

ChatarinaGustavsson 

 

Fria Demokraterna

Monica Jonsson, Gräsmyr
E-post: Monica.jonsson@nordmaling.se

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Grethel Broman, Aspeå                                                                                                  
Telefon: 070-5931548
 E-post: grethelbroman@hotmail.com

GrethelBroman 

 

 

 
Billy Moström, Mjösjö
Telefon: 070-3384225                                
E-post: Billy.mostrom@ifmetall.se  

BillyMoström 

 

 
Anders Olsson
Telefon: 070-306 93 58
E-post: anders@nordvallensel.se

Vänsterpartiet

Niklas Vestermark, Nordmaling  
Telefon: 070-395 49 83                      
E-post: niklas_emil_westermark@hotmail.com   

NiklasWestermark 

 

 

Sverigedemokraterna

Mikael Larsson
Nordmaling                                                                                      
E-post: mikael.larsson@sd.se   

MikaelLarsson 

 

 

Kristdemokraterna

Anna-Karin Lundberg, Sunnansjö
E-post: anna-karin.lundberg@kristdemokraterna.se
anna-karinlundberg

 

Ersättare

Centerpartiet

Anders Jonsson, E-post: anders.jonsson@nashnet.nu
Ulf Johansson, E-post: ulf.johansson@centerpartiet.se
Petronella Johansson, E-post: nellaj1971@gmail.com
Julina Nordberg, E-post: julinanordberg@live.se
Randi Lindström E-post: randi.lindstrom@sv.se

 

Moderata samlingspartiet

Anna-Karin Nilsson E-post: Anna-Karin.Nilsson@moderaterna.se
Jan Persson E-post: jan.persson.mo@gmail.com

 

Arbetarpartiet Socialdemokraterna

Gerd Lindgren E-post: hansogerd@hotmail.com
Carin Ahlfeldt E-post: carin.ahlfeldt@gmail.com
Björn Forsberg E-post: big@nashnet.nu

 

Vänsterpartiet

Anna-Britt Coe E-post: annabrittc@yahoo.se

Insynsplats

Liberalerna
Bertil Karlsson, Nordmaling
Telefonnummer: 070-680 03 51
E-post: bertil@kamrose.com 

Fria Demokraterna
Tomas Johansson
Telefon: 070-372 97 54
E-post: tomas.johansson@nordmaling.nu

Protokoll

Protokoll från kommunstyrelsens sammanträden

Kontaktperson: Maria Syd