Ledamöter kommunstyrelse

Lyssna

2014 gick Nordmalings kommun in i en ny politisk organisation. Kommunstyrelsen består av 13 ordinarie ledamöter och 13 ersättare. Kommunstyrelsen har även tre utskott: sociala utskottet, allmänna utskottet samt barn- och utbildningsutskottet.

Ledamöter och ersättare 2014-2018

Ordförande

Madelaine Jakobsson, Mullsjö
Ordförande
Telefonnummer: 0930-720 81, 070-290 74 01
E-post: Madelaine.jakobsson@nordmaling.se   
Monica Jonsson, Gräsmyr
Vice ordförande
Telefonnummer: 0930-702 22, 070-224 39 29
E-post: Monica.jonsson@nordmaling.se

Ordinarie

Centerpartiet

Ingemar Sandström, Rundvik
Telefon: 0930- 100 31, 070-309 84 63
E-post: ingemar.sandstrom@nordmaling.se

Madelaine Jakobsson, Mullsjö
Telefonnummer: 0930-720 81, 070-290 74 01
E-post: Madelaine.jakobsson@nordmaling.se
Åsa Nyberg, Gräsmyr
Telefonnummer: 0930-701 58, 070-385 81 00
E-post: asa.nyberg@centerpartiet.se
Kerstin Sjöström, Brattsbacka
Telefonnummer: 070-643 67 13
E-post: kerstin.sjostrom@centerpartiet.se
Staffan Nyblom, Mullsjö
Telefonnummer: 0930-720 29, 070-626 38 97
E-post: staffan.nyblom@centerpartiet.se

Liberalerna

Maria Lundqvist Brömster, Håknäs
Telefonnummer: 070-361 00 02
E-post:
maria.lundqvist.bromster@liberalerna.se
Jörgen Forsgren, Håknäs
Telefonnummer: 070-351 07 23
E-post: forsgren111@gmail.com

Moderata samlingspartiet

Chatarina Gustafsson, Rundvik
Telefonnummer: 070-302 85 70
E-post:
gustafssonsakeri@nordmaling.com

Ingen partibeteckning

Monica Jonsson, Gräsmyr
Telefonnummer: 0930-702 22, 070-224 39 29
E-post: Monica.jonsson@nordmaling.se

Christer Gustafsson, Nordmaling
Telefonnummer:

E-post: Christer.gustafsson@nordmaling.nu


Eleanor Bodel, Nordmaling
Telefonnummer:
E-post: Eleanor.bodel@nordmaling.se

 

Tomas Johansson, Nordmaling
Telefonnummer: 070-372 97 54
E-post: tomas.johansson@nordmaling.nu

Arbetarepartiet Socialdemokraterna

Vänsterpartiet

Bengt Eriksson, Nordmaling
Telefonnummer: 073-833 44 29
E-post: nordmaling@vansterpartiet.se

Ersättare

Centerpartiet

Ann-Kristin Strandman, Torrböle
Telefonnummer: 0930-740 40, 070-325 48 37
E-post: astrandman@hotmail.com
Alexander Landby Johansson, Ava
Telefonnummer: 076 - 677 73 80
E-post: alexander.landby@centerpartiet.se
Kent Olsson, Nordsjö
Telefonnummer: 00930-920 17, 070-238 42 45
E-post: kent.olssonac@lrf.se
Inger Sellgren, Nordmaling
Telefonnummer: 070-643 67 49
E-post: inger.sellgren@telia.com

Liberalerna

Bertil Karlsson, Nordmaling
Telefonnummer: 070-680 03 51
E-post: bertil@kamrose.com

Moderata samlingspartiet

Ingalill Jonsson, Mullsjö
Telefonnummer: 070-697 48 70
E-post: ingalill.jonsson@nling.nu

Kristdemokraterna

Anna-Karin Lundberg, Sunnansjö
Telefonnummer: 070-239 26 71
E-post: anna-karin.lundberg@kristdemokraterna.se

Arbetarpartiet Socialdemokraterna

Ingen partibeteckning

Cariné Ahlfeldt, Nordmaling
Telefonnummer: 070-251 38 42
E-post: carine.ahlfeldt@gmail.com
Inger Israelsson, Rundvik
Telefonnummer: 070-563 36 64
E-post: inger.israelsson@live.se
Christer Holm, Nordmaling
Telefonnummer: 070-251 27 28
E-post: tola.christer@telia.com
Ingegerd Jakobsson, Nordmaling
Telefonnummer: 070-336 75 09
E-post: inja56@hotmail.com

Vänsterpartiet

Liselotte Häggström-Ktistakis, Gräsmyr
Telefonnummer: 070-300 44 79
E-post: liselottehk@yahoo.se

Protokoll

Protokoll från kommunstyrelsens sammanträden

Kontaktperson: Maria Syd